MARMARİS

MARMARİS

Marmaris kuzeyinde Ula, güneyinde Akdeniz; doğusunda Balan Dağı, Karadağ ve Günlük Tepeleri, batısında Reşadiye Yarımadası ve Kerme Körfeziyle çevrilidir. Körfezin önünde kıyıya ince bir dille bağlı olan Adaköy, onun önünde Bedir Adası, Keçi Adası ve Güvercin Adası bulunur. Kentin en eski yerleşkesi denize doğru uzanmış bir tepe üzerine kurulu olan Kale Mahallesi’dir. Marmaris’in yerleşkesi zamanla Kale Mahallesi’nden eteklere doğru ve kıyı boyunda genişlemiştir.

Hava ulaşımının yapıldığı Dalaman Havaalanı 90km uzaklıktadır.Rodos Adası ile Marmaris arası ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır ve yolculuk 1 saat sürmektedir.

MARMARİS TARİHİ
MÖ 3000’de Karia kenti Physkos’un ilk kent surları yapılmıştır. Physkos’un kalıntıları Marmaris Beldibi’nin kuzeydoğu yamaçlarında Asartepe’de bulunmaktadır.
MÖ 7.YY’da Loryma antik kenti (bugün Sömbeki körfezi, Bozukkale, Taşlıca bölgesinde) kurulmuştur.
MÖ 546’da bölgede Pers egemenliği başlamıştır.
MÖ 334’de Büyük İskender bölgeyi işgal etmiştir.1300’lü yıllarda Marmaris büyük bir liman kasabası haline gelmiştir.
1451’de bölgede Osmanlı Devleti hakimiyeti başlamıştır.
1522’de Osmanlı İmparatoru Kanuni Sultan Süleyman, Rodos seferine çıkmıştır ve 100.00 kişilik ordusuyla Marmaris’e gelmiştir. Rodos Seferi dönüşünde bugünkü Marmaris Kalesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmıştır.
1800-1801 yılları arasında İngiliz Donanması Marmaris Körfezine sığınıp burada Mısır Seferi öncesinde dünyanın ilk planlı tatbikatını gerçekleştirmiştir.
1867’de Marmaris, Muğla iline bağlı ilçe haline gelmiştir ve ilk kaymakamı atanmıştır.
1913’de I.Dünya Savaşı’nda bir Alman zırhlısı Marmaris limanına sığınmıştır.
1914’de Fransız Donanması Marmaris Kalesi’ni topa tutmuş ve büyük bir tahribat meydana gelmiştir.
1920’de Sevr Antlaşması’na dayanarak İtalya ve Yunanistan aralarında anlaşınca İtalyan ordusu bölgeyi işgal etmiştir.
22 Temmuz 1922’de İtalyan askerleri Marmaris’ten ayrılmıştır.
1933-1935 Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet devrimlerinin gelişmelerini yakından izlemek amacıyla çıktığı Türkiye turu kapsamında Marmaris’e ziyarette bulunmuştur..

Marmaris Limanına Gelen Gemiler
1800 yılnda İngiliz Kraliyet donanması ve müttefik krallık gemileri Marmaris’de yaklaşık 3 ay kalmışlardır. Bu süre içinde Marmaris hakkında raporlar yazmışlardır. Bu raporlar Marmaris’in coğrafi konumunu, coğrafyasını, kasaba yapısını, sosyal ve ekonomik hayatı hakkında bilgiler içermektedir.
Marmaris Limanına gelen gemilerden Agenoria gemisinin kaptanı ve sahibi William Barcham’ın eşi Judith, Marmaris kıyılarında kızını dünyaya getirmiştir. Kaptan Barcham, kızına Marmorice Caramania Barcham adını vermiştir.

Kanada Müzesinden Gelen Resimler
İngiliz donanması Aralık 1800’de, Mısır Seferi öncesinde Marmaris kıyılarında tatbikat yaparken seferin görsel kayıtlarını resmetmesi için görevlendirilen 23 yaşındaki mimar ve peyzaj ressamı John Elliott Wollford, Marmaris’in yedi adet suluboya resmini çizmiştir. Bu tablolar, National Gallery of Canada’da sergilenmektedir.

Regular practice is the best technique to enhance your writing. The internet can help you discover a straightforward paper or even a no-cost essay. Internet allows you to examine the work by other writers and take it as an inspiration to write creating write my college admissions essay your writing your own. Wow Essays is a good example of an academic essay database. The database has papers on all subjects, even the most complicated dissertation. Why are you sitting around?